Ogród

Ogórdek przydomowy – uprawa papryki pod osłonami.

By 23 października 2017No Comments

Nie bez przyczyny papryka żółta jest chętnie uprawiana w naszym kraju. Przede wszystkim jej uprawa nie jeszcze szczególnie trudna, a po drugie zawiera sporo witamin. Papryka wpływa dobroczynnie na zmniejszenie apetytu, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz odmładza wygląd skóry. W zależności od koloru papryka posiada różne właściwości. Znaczenie ma także to, czy jest w proszku. Papryka należy do rodziny warzyw psiankowatych. Oznacza to między innymi to, że spokrewniona jest z pomidorami oraz bakłażanami.
Papryka uprawiana była pierwotnie na terenie Ameryki. W Europie szybko przyjęła się na Węgrzech. Paprykę mogą spożywać praktycznie wszyscy, choć jej ostra odmiana nie jest zalecana osobom, które borykają się z chorobami układu pokarmowego, zwłaszcza błony śluzowej, żołądka oraz dwunastnicy. Może ona powodować dodatkowe podrażnienia. Jeśli jednak jesteśmy zdrowi i narzekamy na przemianę materii to śmiało możemy stosować ją jako rozwiązanie tego problemu.
Niekiedy zaleca się jej ograniczone spożycie w przypadku osób cierpiących na schorzenia reumatyczne. Jeśli żadna z tych przypadłości nam nie grozi to możemy spokojnie spożywać paprykę na zdrowie.
Jakie właściwości posiada papryka żółta? Przede wszystkim odznacza się właściwościami antyoksydacyjnymi, przeciwdziała ona starzeniu się komórek, jak również zwalcza wolne rodniki. Pozytywnie wpływa także na wygląd skóry, przyczyniając się do jej sprężystości. Jeśli borykamy się z problemami z układem krwionośnym, to zaleca się spożywanie żółtej papryki, która reguluje ciśnienie krwi oraz pracę serca. Korzystnie odżyłowuje ona także na układ nerwowy. Żółta papryka sprawdzi się również w przypadku osób, które posiadają problemy ze wzrokiem oraz stawiają na szybkie spalanie tłuszczu.
Co ciekawe, papryka odznacza się niskimi wartościami kalorycznymi. Dlatego śmiało może zostać włączona do diety odchudzającej. W zasadzie w ogóle nie zawiera tłuszczu. Najwięcej ma natomiast w sobie węglowodanów. Zawiera także nieco błonnika pokarmowego oraz luteiny.